REUTERS/Marcelo Del Pozo

Španija i Švedska večeras igraju svoju prvu utakmicu grupne faze Evropskog prvenstva u Sevilji.

Španija je jedina reprezentacija koja je odbranila titulu na Evropskom prvenstvu, ali je to bilo prije devet godina. Od tada, Španija nije reprezentacija koja dolazi do samih završnica turnira, a uz dosta kritika javnosti dolaze na Euro 2021. Protiv njih danas se nalazi selekcija Švedske, koja još uvijek žali za izostankom Zlatana Ibrahimovića.

UŽIVO

90+3′ Dosta sreće za Švedsku. Sarabija je bio sam na drugoj stativi, ali je lopta nakon centaršuta Albe pogodila u nogu napadača Španije, te se odbila u ruke Olsenu.

90′ Spasio je Olson još jednom Šveđane nakon što je Pablo Sarabija uputio centaršut koji je vrlo lako mogao prevariti golmana Švedske.

89′ U ofsajd poziciji se našao Žerar Moreno, pa je Švedska sada sve bliže zlata vrijednom bodu.

82′ Švedska bez šuta u okvir gola do sada.

79′ Pokušava Španija na sve načine doći u priliku, ali loše se kreću u posljednjoj fazi napada, zbog čega do izražaja ne dolazi kreatinovst Tijaga Alkantare. Sve akcije “Crvene furije” se završavaju na 20 metara od gola Švedske.

73′ Sada je Danielson izblokirao Olma koji je sa 11 metara dobro šutirao, no u posljednjem trenutku se ispriječio štoper Švedske.

70′ Pokušao je Feran Tores sa distance probiti blok Švedske, ali je lopta pogodila Lindelofa u bloku.

65′ Ništa ne prolazi Morati. Sada mu je čista lopta pobjegla u gol-aut.

60′ Kakav promašaj Švedske. Krenuli su u kontranapad, lopta je stigla do Isaka koji je malo zakomplikovao, ali se snašao, odigrao na drugu stativu prema Markusu Bergu, a iskusni napadač se sa par metara propisno obrukao.

57′ Kratkim dodavanjima pokušava Španija doći do gola Švedske, no ne dozovljava odbrana Šveđana da Robin Olsen bude u problemima.

50′ Uprkos promašajima, sa tribina u Sevilji se čuje skandiranje Alvaru Morati.

50′ Odbila se lopta do Morate koji je sa 15-ak metara šutirao pored gola. Još jednom se nije proslavio napadač Juventusa.

49′ Poprilično smiješno se spetljao Lustig u kaznenom prostoru Španije. Moglo je biti opasno po “Crvenu furiju”, no nisu Šveđani najbolje reagovali.

46′ Počelo je drugo poluvrijeme.

45′ Kraj prvog poluvremena.

45′ Olmo se okrenuo licem prema golu i sa 20 metara snažno šutirao, a Olsen uz dosta muke odbio tu loptu u teren. I dalje traje napad Španije, Švedska čeka kraj prvog poluvremena.

41′ Ljorente je sada sa gol linije spasio čist pogodak Švedske. Aleksander Isak se izborio sa odbranom Španije, prevario Simona na golu, ali je na pravom mjestu stajao Ljorente i uz pomoć stative spasio svoj gol.

38′ Velika greška odbrane Švedske koja je prouzrokovala kolosalnu šansu za Španiju, ali je Alvaro Morata promašio gol u situaciji jedan na jedan sa Olsenom.

35′ Moglo je biti opasno po gol Španije kada je Ekdal šutirao unutar kaznenog prostora, no nije se dao iznenaditi Unai Simon.

33′ Prošao je Ljorente nakon dodavanja Kokea i krenuo ka golu Švedske, no na vrijeme je istrčao Olsen i prvi stigao do lopte.

29′ Ponovo saradnja Albe i Kokea. Još jednom je fudbaler Barselone asistirao Kokeu, ali nije najbolje reagovao Koke i prilika je otišla u nepovrat.

25′ U posljednjem trenutku je Olson izbacio loptu ispred Ferena Toresa koju je uputio Ljorente.

23′ Koke je došao srećno do lopte u kaznenom prostoru Švedske i šutirao, međutim nije imao sreće jer je lopta prošla malo pored stative.

22′ Prvi pokušaj Švedske tek u 22. minuti. Emil Forsberg je šutirao sa distance, ali jako daleko od gola.

16′ Najbolja šansa na utakmici. Dani Olmo je šutirao glavom sa pet metara, nakon centaršuta Ljorentea, no odlično je reagovao Olsen i spasio svoj gol.

12′ Trenutno 11 fudbalera Švedske na svojoj polovini. 85 odsto posjeda lopta posjedu Španije.

7′ Stigla je lopta do Danija Olma, ali je bivši fudbaler Dinama iz Zagreba sa ivice kaznenog prostora šutirao preko gola.

6′ Augustinson je izbacio loptu u korner nakon opasnog ubacivanja i centaršuta Žordi Albe.

4′ Ofanzivno je krenula Španija od prve minute. Imali su jedan korner, ali je Larson intervenisao i izbacio loptu iz svog kaznenog prostora.

1′ Počela je utakmica.

SASTAVI

Španija: Simon – Alba, Pau Tores, Laporte, Ljorente – Pedri, Rodri, Koke – Olmo, Morata, Feran Tores.

Švedska: Olsen – Augustinson, Danielson, Lindelof, Lustig – Forsberg, Ekdal, Olson, Larson – Isak, Berg.