gruzija

Fudbaler Gruzije pobijedili su selekciju Švedske rezultatom 2:0 u okviru grupe B kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. Dvostruki strijelac na utakmici bio je Kviče Kvaratskelije.

Fudbaleri Švedske u ovu utakmicu ušli su sa imperativom pobjede, koja bi ih odvela na Svjetsko prvenstvo. Blagu inicijativu na startu imali su izabranici Jane Andresona.

Dvije ogromne prilike vidjeli smo sredinom prvog poluvremena. Prvo je Zlatan Ibrahimović dobro šutirao glavom, a loptu u korner skrenuo je odbranom golman Gruzije Đorđi Loria. Nakon kornera bila je gužva u šesnaestercu domaćih, a ponovo je Loria sjajno intervenisao i spriječio Emila Forsberga da postigne pogodak.

Novu veliku priliku propusito je napadač Real Sosijedada Aleksander Isak u 31. minuti, a u situaciji jedan na jedan bolje se snašao Loria koji je blistao u prvom poluvremenu utakmice.

Najbolju priliku za Gruziju propustio je Sjaba Lobjanidze koji je u trku naletio na centaršut Kviče Kvaratskelije, i loptu poslao pored lijeve stative.

Par minuta pred kraj prvog poluvremena Ibrahimović je šutirao, a štoperi Gruzije su se bacili pod noge Šveđaninu i tako mu izblokirali šut.

Gruzija, Šveđani promašivali, Gruzija došla do iznenađujuće pobjede
PHOTOGRAPHER/TT News Agency via REUTERS

U drugom dijelu pokušavali su Šveđani da igraju otvorenije, međutim ni to im nije donijelo rezultat. U 61. minuti nakon gužve u petercu najbolje se snašao Kvaratskelije koji je pogodio za vođstvo Gruzije na ovom meču.

Pravi šok za Šveđane uslijedio je u 78. minuti kada je isti igrač iskoristio situaciju jedan na jedan i donio dvostruku prednost na ovom meču.

Utakmica je na kraju završena pobjedom Gruzije 2:0, te je nakon ovog kiksa Švedska u pravom problemu. Od 20:45h Grčka dočekuje Španiju i poslije te utakmice stvari u grupi B pred posljednje kolo biće mnogo jasnije.

Narednu utakmicu Švedska igra protiv glavnog konkurenta za prvo mjesto, reprezentacije Španije, dok je Gruzija pobjedom završila ovaj ciklus kvalifikacija.