REUTERS/Anton Vaganov

U okviru grupe H kvalifikacija za svjetsko prvenstvo u Kataru, reprezentacija Rusije je na domaćem terenu ubjedljivo pobijedila Kipar rezultatom 6:0, a strijelci su bili Aleksandr Erokin dva puta, Fjodor Smolov, Aleks Sutormin i Anton Zabolotnji.

Munjevito su domaći fudbaleri otvorili utakmicu, kada su već u četvrtom minutu postigli pogodak. Lopta je nakon jednog centaršuta završila kod Fedora Smolova, koji je nakon izblokiranog šuta proslijedio loptu za Aleksandra Erokina, koji je samo skrenuo loptu u praznu mrežu.

Isti igrač je u 19. minutu mogao doći do još jednog pogotka. Bio je na ivici šesnaesterca kada je dobio pas, fudbaleri Kipra su zaboravili na njega. On je sjajno šutirao, ali je lopta otišla tik pored lijeve stative.

Do kraja prvog poluvremena, fudbaleri Rusije su imali još par dobrih šansi preko Smolova, Alekseja Mirančuka i Andreja Mostovoja, ali se rezultat nije mijenjao.

Kiprani su jedinu ozbiljniju šansu imali u sudijskoj nadoknadi preko Kostasa Soterioua, koji je nakon prekida pokušao glavom zaprijetiti Matveju Safonovu, ali je golman Rusije odlično intervenisao i spasio svoj tim.

Nakon samo deset minuta na otvaranju drugog poluvremena, uslijedila je greška fudbalera Kipra. Odlično se snašao Aleksej Mirančuk, koji je presjekao loptu, došao do gola i zatim proslijedio loptu prema Smolovu, kojem nije bilo teško da zatreše mrežu za 2:0.

Tek što su izveli loptu na sredini terena, Kiprani su je izgubili i uslijedio je kontranapad Rusa. Mostovoj je primio loptu u šesnaestercu, i sjajnim driblingom prevario golmana koji je otišao u suprotnu stranu i zatresao mrežu Kipra za 3:0.

Kada su Kiprani mislili da ne može gore, fudbaleri Rusije su ponovo uspjeli da matiraju Demetrija Demetrisa, a nakon gužve u šesnaestercu gol je postigao Aleks Sutormin za 4:0.

Pukla je i ”petarda” kada je Anton Zabolotnji u 82. minutu postigao pogodak, a konačnih 6:0 postavio je Erokin svojim drugim pogotkom na ovoj utakmici.

Ovom pobjedom se Rusija još više približila plasmanu na Svjetsko prvenstvo u Kataru, a u narednom kolu će gostovati Hrvatskoj i ta utakmica bi mogla biti odlučujuća za ova dva tima koja se bore za direktan plasman.

Kipar je, s druge strane, posljednji na tabeli sa samo jednim osvojenim bodom, a u narednom meču će gostovati reprezentaciji Slovenije.