U okviru osmog kola Lige BiH u košarci, Zrinjski je u Tuzli pobijedio Slobodu 108:101, Bosna je iznenadila Leotar u Trebinju rezultatom 86:80, dok je Čelik sa 83:80 porazio gostujući Bratunac.

Prvo poluvrijeme utakmice u Tuzli je obilježeno rezultatskom klackalicom gdje su se timovi konstantno smjenjivali u vođstvu. Izabranici Nevena Nikolića su se odvojili sredinom trećeg kvartala kada su Luka Anđušić i Sreten Knežević kreirali 6:0 seriju Zrinjskog za 72:65, a do kraja četvrtine su Dragan Džajić i Ervin Karbl samo uvećali razliku na +9 (81:72). Kontrolisali su gosti rezultat u prvoj polovini posljednje dionice i kada je Anđušić ubacio slobodno bacanje za 87:74, činilo se da je pitanje pobjednika odlučeno.

Ipak, Bogdan Bojić je prvo sa svojih šest vezanih poena približio Slobodu na -4 (87:83), a odmah potom je Ali Alikadić povezao dvije trojke i razlika je bila minimalna (90:89) u korist tima iz Mostara. Ključan pogodak van linije 6,75m ipak je pogodio krilni igrač Zrinjskog Ivan Zlomislić (95:92), a nakon greške Alikadića poentirao je i Knežević za 97:92 prednost gostiju. Nije Sloboda uspjela da zaprijeti do kraja, pa su bodovi otišli u Mostar. Na kraju, rezultat je bio 108:101.

Ervin Karbl sa 28 i Tihomir Vranješ sa 27 poena su bili najbolji u velikoj pobjedi Zrinjskog, dok je Ibrahim Durmo sa 21 poenom predvodio strijelce Slobode.

Leotar, Liga BiH: Revolveraški obračun u Tuzli pripao Zrinjskom, Bosna iznenadila Leotar u Trebinju

Bosna je u Trebinju priredila iznenađenje kola savladavši Leotar sa 86:80. “Plavo-bijeli” su odlično započeli utakmicu i prvu četvrtinu su okončali u svoju korist rezultatom 25:13. Domaći su na krilima Nikole Đurasovića održavali stečenu prednost, te su na veliki odmor otišli sa +8 (44:36).

Klub iz Sarajeva je do preokreta došao u finišu trećeg kvartala kada su Dejan Jeftić i Refik Bašić pokrenuli 7:0 seriju za 57:56 vođstvo Bosne. Uslijedila je rezultatska neizvjesnost koja je trajala sve do tri minute prije kraja utakmice. Tada Muhamed Pašalić ubacuje tri slobodna bacanja za 76:73, a onda trojku pogađa već pomenuti Jeftić i odvodi goste na +6 (79:73).

Dejan Šakotić i Stefan Mijović su približi Leotar još jednom na minimalan zaostatak (79:78), međutim prvo Pašalić ubacuje još dva slobodna bacanja, a onda Aleksandar Sokolović trojkom stavlja tačku na ovaj meč (84:78). Prije pogotka Sokolovića, imao je Leotar šut van linije 6,75m da poravna rezultat, ali Nikola Đurasović je promašio trojku.

Jeftić je sa 23 poena bio najbolji igrač Bosne večeras, dok je kod poraženog domaćina strijelce predvodvio Đorđije Ninković sa 16 poena.

Jedini domaćin koji je danas ostvario trijumf bio je Čelik. Zeničani su savladali Bratunac rezultatom 83:80 i tako stigli do četvrtog uzastopnog trijumfa u Ligi BiH.

Sve do početka posljednje četvrtine niti jedna ekipa nije imala prednost veću od dva posjeda, što dovoljno govori koliko je neizvjesno bilo u Zenici večeras. Do prve osjetnije prednosti, došao je Bratunac kada su Aleksandar Danilović i Matija Žunić odveli goste na +7 (64:57) devet minuta prije kraja utakmice. Odgovorio je Čelik koševima Harisa Delalića i Milivoja Božovića, a onda nešto kasnije 5:0 seriju kreiraju Ranko Križanović i Ermin Dedić i preokreću rezultat (67:66) u korist tima Josipa Pandže.

Pokušao je Ognjen Radić tajm-autom da presjeće nalet Čelika, ali Marko Rikalo i već pomenuti Danilović su promašili šuteve za tri poena, što su kaznili prvo Haris Ćurevac, a onda i Božović za 72:66. Prišao je Bratunac na -5 (77:72) dvije minute prije kraja meča, ali nisu iskoristili nekoliko uzastopnih napada i bodovi su ostali u Zenici.

Božović i Delalić su sa 17 poena bili najefikasniji kod Čelika večeras, dok je Danilović sa 18 poena bio bolji od ostalih u redovima poraženog sastava.