REUTERS/Albert Gea

Viljareal je u goleadi u Španiji pobijedio Sivaspor, Makabi u tvrdoj utakmici minimalnim rezultatom slavio protiv Karabaha, dok je Lil razbio Spartu sa igračem više u Pragu.

Prava goleada viđena je u prvom poluvremenu na stadionu “El Madrigal”. Poveli su domaći pogotkom Takefuši Kuba u 13. minuti. Ispratio je dobro udarac nekog od svojih saigrača pozajmljeni igrač Real Madrida i kaznio Mamadua Samasua za lošu reakciju na golu Sivaspora.

Na 2:0 sedam minuta kasnije povećao je Karlos Baka “topovskim” udarcem na dodavanje strijelca prvog pogotka Kube. Mogala je turska ekipa smanjiti rezultat u 26. minuti, ali je Mustafa Jatabare bio neprecizan nakon kornera.

Nepažnju odbrambenih igrača “Žute podmornice” iskoristio je Olarenvaju Kanode u 33. minuti i smanjio rezulatat na 2:1
. Pobjegao je Nigerijac loše postavljenim štoperima Viljareala i onda lako završio akciju. Veliku glupost napravio je Robert Jalčin kada je oštro startovao na Baku i skrivio kazneni udarac. Dugo je trajala priprema penala, a Kolumbijac nije poštovao nepisano pravilo, da igrač nad kojem se napravi jedanaesterac ne izvodi isti, i loše je šutirao, a Samasa pročitao stranu i zaustavio taj udarac.

Iskupio se Jalčin u 43. minuti kada je dobro ubacio loptu u šesnaesterac domaćih, a asistent kod prvog gola Jatabare najviše skočio i zatresao mrežu za konačnih 2:2 u prvom poluvremenu.

Ni drugo poluvrijeme nije bilo ništa manje zanimljivo od prvog. U 57. minuti raspoloženi Kubo nabacio je loptu iz kornera i pogodio u “obrvu” štopera Huana Fojta koji je sa pet metara glavom zatresao mrežu gostiju i drugi put doveo svoju ekipu u vođstvo.

Prednost Viljareala trajala je manje od deset minuta, pošto je Maks Gradel u 64. minuti majstorski izvedenim slobodnim udarcem pogodio gornji desni ugao gola Đeronima Gulija i ponovo izjednačio rezultat, ovaj put na 3:3.

Treći put Viljareal u prednost doveo je Pako Alkaser samo nekoliko minuta nakon što je ušao u igru. Iskusni napadač iskoristio je dobro proigravanje saigrača i iz drugog puta savladao Samasua. Samo četiri minute kasnije Fojt je istog igrača spojio sa golom dodavanjem iz posljednje linije i takvu priliku nije propustio Alkaser, te je rutinski poslao loptu pored golmana Sivaspora za veliku prednost 5:3.

Do kraja su gosti iz Turske jalovo pokušavali da se i treći put vrate u igru, ali nije im to ovaj put pošlo za nogom i rezultat je ostao 5:3.

Makabi je u Tel Avivu minimalnim rezultatom u istoj grupi kao Viljareal slavio protiv Karabaha. Jedini gol na utakmici postigao je Džonatan Kohen u desetoj minuti prvog poluvremena. Većim dijelom se u Izrealu igrala izjednačena utakmica, bez mnogo prilika i šuteva na obje strane. Rani pogodak Makabija ispostavio se kao presudan i donio vrijedna tri boda za domaće na startu Lige Evrope.

Lil je u okviru grupe u kojoj se nalazi i Milan koji je pobijedio Seltik, savladao Spartu Prag u gostima rezultatom 4:1. Pobjedi gostiju kumovao je najviše Ladislav Krejči koji je u 23. minuti zaradio direktni crveni karton i ostavio svoju ekipu sa igračem manje. Brojčanu nadmoć iskoristio je Jusuf Jaziči u nadoknadi prvog poluvremena kada je snažnim udarcem sa 25 metara “probio” mrežu Sparte.

Početkom drugog poluvremena Sparta je stigla do izjednačenja. Borek Dokal je samo dvije minute nakon što je započeo drugi dio igre iskoristio gužvu u kazenom prostoru gostiju i pogodio za 1:1. Novu prednost gostima donio je Jaziči u 60. minuti lukavim udarcem glavom. Šest minuta kasnije i sve je bilo riješeno u Pragu. Ponovo je gol postignut nakon cntaršuta, ovaj put egzekutor je bio Džonatan Ikone. Konačnih 4:1 postavio je sjajni Jaziči, pošto je iskoristio dekoncentraciju odbrambenog igrača Slavije i pogodio praznu mrežu gola češkog tima.