Fantastični Dubljević i partija sezone Kalinića kumovali teškom porazu Zenita

Borba za plej-of Evrolige se zahuktala, a prvi duel na današnjem rasporedu najelitnijeg evropskog takmičenja između ruskog Zenita i Valensije pripao je gostujućem timu iz Španije koji je trijumfovao rezultatom 91:62 (22:19, 22:22, 18:9, 29:12).

Na samom početku uvodnog kvartala utakmice u Sankt Peterburgu više nego raspoloženi u redovima “Slijepih miševa” bili su Nikola Kalinić i Derik Vilijams koji su postigli prve poene španskog tima. Kada im se pridružio crnogorski košarkaš Bojan Dubljević, o čijem hobiju gdje uz pivo i engleski fudbal provodi slobodno vrijeme smo pisali ranije danas, trener Zenita Ćavi Paksval bio je prisiljen zvati minutu odmora. Semafor je pokazivao vođstvo Valensije 11:4, ali kako je vrijeme odmicalo Kevin Pengos uz pomoć Aleksa Pojtresa vratio je utakmicu u egal, pa je na kraju prvu četvrtine rezultat bio “+3” (22:19) u korist tima iz “Fontete”.

Otvaranje druge četvrtine pripalo je bivšem košarkašu Crvene zvezde, Biliju Beronu, koji je dalekometnim šutem za tri poena postavio rezultat egal, dok je na drugoj strani svoje prve poene postigao košarkaš sa kojim je upravo Beron vodio bitke u okviru “večitog derbija”, Vanja Marinković.

U ovom dijelu igre mini-sekvencu od sedam uzastopnih poena imao je Sem Van Rosom, ali izdržali su to košarkaši Zenita i spriječili novo “odvajanje” gostujućeg sastava. Uslijedio je period igre u kojem su timovi postizali poene “koš za koš”, a konačan rezultat prvog poluvremena bio je 44:41.

Prelomni momenti ovog susreta desili se u trećoj četvrtini, a više nego raspoloženom Dubljeviću pridružio se još jednom američki košarkaš Vilijams, dok je srpski reprezentativac Kalinić dijelio asistencije “šakom i kapom”. To je bilo od krucijalne važnosti za dobijanje ovog perioda igre koji su izabranici Đauema Ponsarnaua dobili rezultatom 18:9 što je bilo dovoljno za vođstvo 62:50 pred odlučujućih deset minuta.

U posljednjem kvartalu “upalio se” i Lui Laberi, a prednost španskog sastava se povećavala kako je utakmica sve više odmicala. Nisu imali riješenje za ofanzivni dio igre “Slijepih miševa” košarkaši Zenita. Precizni šutevi van linije za tri poena Marinkovića i Majka Tobija stavili su tačku na ovu utakmicu jer je u tom trenutku Valensija stekla rekordno vođstvo “+26” (82:56).

Bilo je neminovno da tim iz jednog od najljepših gradova Evrope upiše 14. trijumf u dosadašnjem dijelu sezone, dok je Zenit morao pružiti ruku boljem protivniku, te je poražen po deseti put ove sezone. Nakon 40 minuta igre poslije posljednjeg zvuka sirene koja označava kraj regularnog dijela utakmice rezultat je bio 91:62.

Osim Bojana Dubljevića koji je poenterski bio najefikasniji pojedinac ovog susreta sa 19 poena pored svog imena, partiju sezone odigrao je Nikola Kalinić učinkom od 12 poena i 10 uspješnih dodavanja, ali jako je bitno pomenuti da nije imao niti jedan promašaj iz igre (5/5). Majk Tobi postigao je identičan broj poena kao i Kalinić, dok se Derik Vilijams zaustavio na deset ubačenih poena.

U redovima poraženog sastava prednjačio je Aleks Pojtres sa 12 poena, a američki košarkaš Bili Beron postigao je poen manje.

Naredno kolo Evrolige donosi nove izazove u kojima će Zenit još jednom biti domaćin, ovaj put berlinskoj Albi, a Valensija će “lov na plej-of” nastaviti teškim gostovanjem u Istanbulu gdje će odmjeriti snage protiv Anadolu Efesa.