U okviru treće runde kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u košarci Letonija je pobijedila Grčku 77:66, Francuska je očekivano savladala Veliku Britaniju 79:56, dok je Dansa priredilo veliko iznenađenje savladavši Litvaniju 80:76.

Letonija je u duelu sa Grčkom slavila rezultatom 77:66 (20:21, 22:9, 22:20, 13:16) i tako zabilježila svoju prvu pobjedu u ovim kvalifikacijama, dok je Grčkoj nanijela prvi poraz. Nije u prvoj četvrtini bilo većih odvajanja, a čak je Grčka bila ta koja je većim dijelom imala prednost i u jednom trenutku plus sedam (21:14). Ipak, nevjerovatnom drugom četvrtinom i sjajnom odbranom, a u napadu nošeni raspoloženim Mareksom Mejerisom i Rihardsom Lomazsom Letonci su u potpunosti preokrenuli i na poluvrijeme otišli sa rezultatom 42:30.

U drugom dijelu prednost Letonije nastavila je da konstantno raste i u jednom trenutku bila i plus 20 (58:38). Grčka je uspjela ipak u posljednjih nekoliko minuta da ublaži poraz i na kraju meč je završenn rezultatom 77:66.

Najefikasniji kod Grka bio je Dimitrios Agravanis sa 15 poena, dok je u pobjedi Letonije Martins Laksa postigao 19 poena.

Kvalifikacije, Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo: Francuska rutinski sa Velikom Britanijom, Danska šokirala Litvaniju

Francuska je očekivano pobijedila Veliku Britaniju rezultatom 79:56 (24:5, 22:15, 16:17, 17:19). Francuzima je ovo bila druga pobjeda, dok su Britanci upisali toliko poraza.

Sve je bilo jasno već nakon prvi deset minuta košarke u kojim je Francuska protivniku dozvolila da samo iz dva posjeda postigne poene. Nakon nešto manje od pet minuta igre u prvom kvartalu Francuzi su imali prednost od čak 15:0. U drugoj četvrtini Velika Britanija uspjela je da dođe do nekih poena, ali je prednost “Trikolora” narasla, jer u odbrani nisu imali rješenja za Aksela Butelja i Amata Mbajea i na poluvremenu je već bilo 46:20 za Francusku.

U drugom poluvremenu Francuska je rutinski privela meč kraju i iskoristila ubjedljivu prednost iz prvog dijela da jednako rasporedi minutažu svim košarkašima.

Najefikasniji na meču bio je Mbaje sa 24 poena, dok je u timu Velike Britanije Ešli Hamilton postigao 12 poena.

Mimo svih očekivanja Danska je u “Simens areni” u Litvaniji savladala domaću reprezentaciju 80:76 (21:22, 17:24, 22:13, 17:20).

Krenulo je onako kako se i očekivalo u Litvaniji i nakon samo nekoliko minuta trojkom Mindaugasa Kuzminskasa domaći su poveli sa 10:2. Ipak, Danska je uspjela da se konsoliduje i smanji na 22:21, a u posljednjem napadu Danci su promašili i šut za prednost nakon prve četvrtine. I u drugoj dionici Litvanija je vodila najvećim dijelom, da bi u na odmor i otišli sa šest poena razlike u svoju korist (46:38).

Smanjivali su tokom čitave treće četvrtine Danci zaostatak, a na kraju eventualno i prestigli domaću reprezentaciju i u posljednju dionicu se ušlo rezultatom 60:59 za Dansku. Došli su međutim Litvanci do novog vođstva poenima Montasa Kalnietisa (74:73) nešto više na minut do kraja, ali je do kraja Adama Darboe, poslije poena Gabrijela Lundberga, uhvatio defanzivni skok i izborio slobodnja bacanja za konačnih 80:76 za Dansku i veliko iznenađenje.

Najefikasniji na meču bio je Lundberg sa 28 poena, dok je u porazu Litvanije Deividas Galius postigao 16 poena.