U prvom kolu kvalifikacija za Olimpijske igre danas su odigrane utakmice prvog, drugog i trećeg kvalifikacionog turnira, pobjede su odnijele ekipe Južne Koreje, Slovenije, Portugala i Norveške.

Na utakmici prve grupe sastali su se Čile i Južna Koreja, a nakon ubjedljivih osam razlike nakon pola sata igre (19:11) sve je ukazivalo na to da će pobjeda lako pripasti azijskoj reprezentaciji. Južnoamerikanci, međutim, nisu mislili tako, pa je favorit ovog meča jedva uspio u posljednjem napadu odbraniti svoju prednost i doći do pobjede od jednog gola razlike (36:35).

Norveška je u istoj grupi dominantnom igrom savladala Brazil. Reprezentativcima najveće zemlje Južne Amerike su s kakvim-takvim šansama ušli u drugo poluvrijeme, obzirom da je tadašnji zaostatak iznosio samo pet golova (17:12). Skandinavci su u drugom dijelu prebacili u brzinu više i stigli do ubjedljive pobjede od 32:20.

Slovenija i Alžir su odigrali utakmicu treće grupe, u kojoj su već ranije u toku dana remizirali Šveđani i Njemci. Slovenci su u meč ušli kao veliki favoriti, te su takvu ulogu opravdali. Prednost od šest razlike na poluvremenu (17:11) odbranili su kontrolisanom igrom do kraja utakmice i slavili s krajnjih 36:28.

Još jedna evropska ekipa je bila dominantna u duelu s reprezentacijom iz sjevernog dijela Afrike. Na odmor je ekipa Portugala otišla s četiri gola prednosti u odnosu na Alžir (15:11), a u drugom dijelu su dodali još tri gola toj prednosti i slavili s ukupnih 27:34.