Litvanija nakon drame ipak na Evropskom prvenstvu

Košarkaši Litvanije pobijedili su reprezentaciju Danske u meču koji je direktno odlučivao o odlasku na Evropsko prvenstvo rezultatom 77:76 (25:19, 16:18, 17:23, 19:16).

Utakmica koja je direktno odlučivala o učesniku narednog Evropskog prvenstva opravdala je svako očekivanje.

Bolje je utakmicu otvorila Litvanija koja je do osjetnije prednosti došla poenima Vaidasa Kariniauskasa za 24:16. Reprezentacija Danske se nije predala i tokom cijele druge četvrtine bila je rezultatska “klackalica” najviše zahvaljujući raspoloženim igračima Danske Adama Darboa i Kevina Larsena. Na poluvrijeme se otišlo rezultatom 41:37 u korist Litvanije.

Drugo poluvrijeme je bolje počelo za košarkaše Danske koji su uspjeli dobiti treću četvrtinu rezultatom 23:17 i prirediti uzbudljivu završnicu.

U posljednjoj četvrtini reprezentacija Litvanije je došla do najubjedljivije prednosti na ovoj utakmici zakucavanjem Gajtisa Masiulisa za 75:66 tri minuta do kraja ovog duela. Košarkaši Danske su se pobrinuli da ova utakmica ne završi tek tako i imali su čak u posljednjoj minuti utakmice slobodna bacanja za produžetak, međutim Jonas Zohore je bio polovičan sa linije za slobodna bacanja i Litvanija je, teže od očekivanog, ipak uspjela da dobije ovu utakmicu i plasira se na Evropsko prvenstvo.

Najefikasniji u reprezentaciji Danske bio je Kevin Larsen sa 21 i Adama Darbo sa 20 postignutih poena, dok je u Litvaniji Mantas Kalnietis ubacio 11 poena.