Rukometna reprezentacija Njemačke savladala je u prvom kolu grupe D Evropskog prvenstva selekciju Bjelorusije sa 33:29 i na najbolji mogući način započela takmičenje.

Iako je Bjelorusija odigrala fenomenalno prvo poluvrijeme u nastavku je ipak ostala bez snage i koncentracije te nije mogla da isparira razbuđenim Nijemcima kojima je gotovo sve polazilo za rukom. Zadržali su Nijemci Bjeloruse u drugom poluvremenu na svega 11 golova što je bilo dovoljno da dođu do sigurnog trijumfa.

U pobjedničkoj ekipi najraspoloženiji su bili Kai Hefner i Marsel Šiler sa po osam golova, dok su kod Bjelorusa Uladžišau Kuleš i Mikita Vailupau postigli po sedam.

Nakon što su Nijemci poveli sa 2:1 na samom startu, uslijedila je serija Bjelorusije od 6:0, tako da je veoma brzo rezultat bio 7:2. Uslijedio je period igre kada se igralo gol za gol te su Bjelorusi nakon 17 minuta igre vodili sa 10:6.

Potom je uslijedila serija Njemačke od 5:0, pet različitih igrača je pogađalo mrežu Bjelorusije te je njemačka sekekcija opet imala prednost. Kiril Samoila i Mikita Vailupau su golovima brzo donijeli novo vođstvo Bjelorusiji.

Pri rezultatu 13:13 bjeloruska reprezentacija opet je postigla dva gola, a prednost su održavali do kraja prvog dijela igre te se na poluvrijeme otišlo sa rezultatom 18:17.

U drugom poluvremenu Nijemci su djelovali bolje, a to je potvrdio i početak nastavka kada su veoma brzo stigli do vođstva od 23:20. Aleh Astrašapkin je smanjio na 23:21, ali su Kai Hefner i Marsel Šiler odveli Nijemce na plus četiri.

Bjelorusi su uspjeli da smanje na 25:23, ali je sjajni Hefner opet pogodio i uvećao prednost svoje ekipe. Uladžislau Kuleš je postigao gol za 26:24, a Šiler je potom novim golom izazvao glavobolju kod Bjelorusa.

Do kraja susreta Njemačka je dominirala na terenu, Bjelorusija nije uspjela ozbiljnije da priprijeti tako da je konačan rezultat glasio 33:29.

Njemačka će u narednom kolu igrati protiv Austrije, dok će Bjelorusi priliku za popravni imati protiv Poljske.

NJEMAČKA – BJELORUSIJA 33:29 (17:18)

Njemačka: Volf 6 odbrana, Gola, Vinček 1, Hejman, Zerbe, Koster, M’ Benge, Veber 2, Hefner 18, Firnhaber, Šiler 8, Kin 6, Mertens, Ernst, Štajnert 3, Kastening 1, Klimpke, Vicke

Bjelorusija: Saldatsenka 6 odbrana, Mackevič 1, Kuleš 7, Kulak 2, Astrašapkin 2, Nikanovič, Saldatsenka, Krivenka, Jurinok 2, Zaitsau, Karalek 6, Vailupau 7, Udavenia, Bokhan, Gajdučenko 2, Aliokhin