Put Budućnosti od sjaja do očaja i nazad, jako bitan trijumf nad Cedevita Olimpijom

U odloženom susretu 18. kola ABA lige podgorička Budućnost dočekala je na domaćem parketu sportske dvorane “Morača” slovenačkog predstavnika Cedevita Olimpiju, a pun plijen pripao je izabranicima Dejana Milojevića rezultatom 89:75 (28:23, 15:25, 25:15, 21:12).

Na samom početku utakmice viđena je rezultatska klackalica sve do trenutka kada je Melvin Edžim pogodio šut za tri poena koji je doveo Budućnost u vođstvo 12:6. Nastavio je Edžim zatrpavati koš rivala o čemu svjedoči i 15 poena u prvom kvartalu, dok je na drugoj strani Jaka Blažič na sve načine pokušavao razigrati slovenački sastav. Ipak, to nije spasilo Cedevita Olimpiju deficita od pet poena po isteku uvodnih deset minuta meča (28:23).

U drugoj četvrtini poslije trojke Džastina Kobsa za “+9” (33:24), ali uslijedio je totalni šok za izabranike Dejana Milojevića. Već pomenuti Blažič uhvatio je fantastičan ritam, a pratili su ga Kendrik Peri i Rajon Braun što je rezultiralo preokretom uz odlazak na veliki odmor vođstvom gostujućeg tima rezultatom 48:43.

Početkom trećeg kvartala počeo je šuteve pogađati i Nikola Ivanović, ali Cedevita Olimpija je dodatno povećala rezultatsku prednost na “+8” (58:50). Uslijedila je dobra igra Budućnosti na oba kraja parketa, pa je poslije trojke Petra Popovića prednost rivala bila minimalna.

Budućnost je uhvatila ritam ponajviše zahvaljujući američkom plejmejkeru Kobsu, na čije dobre poteze se nadovezao Italijan Amedeo Dela Vale, te je pred odlučujućih deset minuta semafor pokazivao 68:63 u korist crnogorskog sastava.

Posljednja četvrtina donijela je mnogo bolju igru Budućnosti, a košarkaši domaćeg tima iskoristili su činjenicu da je do tog trenutka najbolji pojedinac susreta, Blažič, ušao u kontra-ritam što je bilo dovoljno da prednost podgoričkog sastava bude “+8” (73:65).

Danilo Nikolić u krucijalnim momentima meča pokazao je svoje najjače oružje, pa je dalekometnom paljbom doveo svoj tim u značajnu prednost (83:69) pred samu završnicu susreta.

Totalno je stao šut košarkaše gostujućeg tima, pa je poraz Cedevita Olimpije bio neminovnost. Rezultat je po isteku sirene koja označava kraj regularnih 40 minuta utakmice bio 89:75.

Najefikasniji pojedinac u redovima pobjedničkog sastava bio je Džastin Kobs ubacivši 24 poena uz peta asistencija, dok je na drugoj strani bolji od ostalih bio Jaka Blažič sa 26 poena uz šest skokova i tri uspješna dodavanja.

U narednom kolu ABA lige Budućnost ide na noge Krki put Novog Mesta, dok će Cedevita Olimpija na još jedno gostovanje u crnogorskom primorju, ovaj put protiv Mornara iz Bara.

Ako bi kojim slučajem slovenački sastav izgubio dva susreta u preostalom dijelu sezone, aleksandrovačka Igokea definitivno bi zacementirala mjesto u plej-ofu bez obzira na rezultate. Bitno je spomenuti da će Cedevita Olimpija u preostalom dijelu sezone imati jako teške izazove u vidu već pomenutog Mornara, ali i dva okršaja protiv Crvene zvezde.