Slovenija bolja od Mađarske u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo

Košarkaši Slovenije u jednom veoma zanimljivom duelu savladali su ekipu Mađarske rezultatom 84:72.

U okviru petog kola kvalifikacija za Eurobasket košarkaši Slovenije su u Areni “Stožice” bili bolji od reprezentacije Mađarske. Domaća ekipa bolje je otvorila ovaj susret i sa devet vezanih poena Luke Rupnika napravila seriju od 12:2.

Košakraši Mađarske nisu dozvoljvali Slovencima da se znatnije odlijepe i na poluvrijeme utakmice se otišlo rezultatom 40:36 u korist Slovenije.

Treća četvrtina donijela je, trojkom Mihe Lapornika, najveću prednost košarkaša Slovenije 61:45, ali gostujuća ekipa ponovo je uspjela da koševima raspoloženih Davida Vojvode i Zoltana Perla ostane u ovoj utakmici. U posljednju četvrtinu košarkaši Slovenije su ušli sa sedam poena prednosti, koju su do kraja ovog meča, prije svega dobrom odbranom uspjeli i da sačuvaju. Slovenija je zasluženo došla do pobjede rezultatom 84:72.

Najefikasniji u reprezentaciji Slovenije bio je Jaka Blažič sa 24 poena, Luka Rupnik dodao je 13, a Gregor Horvat 12 poena. U gostujućoj ekipi Zoltan Perl ubacio je 16, Benedek Varadi 15 i David Vojvoda sa 13 koševa.