Vajthed promašio šut za pobjedu, Mornar sve dalje od plej-ofa ABA lige

U okviru 24. kola ABA lige, FMP je na svom terenu savladao Mornar sa 92:90 (31:24, 29:21, 10:27, 24:20).

Uroš Luković, centar Mornara, na uvodu je zakucao poslije asistencije Ajzee Vajtheda, a na drugoj strani je na isti način odgovorio Ebuka Izundu, koga je pronašao Filip Čović. Derek Nidam i Džejlen Hends su potom izmijenjali poene, a onda je FMP počeo ulaziti u mnogo bolji ritam. Čović je u četvrtom minutu doveo svoj tim do +7 (15:8), a domaćini su u nastavku sačuvali tu prednost i na prvu pauzu se otišlo sa 31:24.

“Panteri” su u drugoj dionici bili jednako raspoloženi. Sjajnom timskom igrom su lakše dolazili do poena, dok su se Barani više orijentisali na individualna rješenja, koja im nisu donosila željene rezultate. Čović je predvodio izabranike Vanje Guše, a sjajan je bio i Nemanja Nenadić, koji je svojom trojkom postavio rezultat koji je na semaforu bio aktuelan nakon 20 minuta, 60:45.

nenadic 1

Situacija na parketu se u trećem kvartalu promijenila za 180 stepeni. Tejlor Smit ga je otvorio sa četiri poena i tako smanjio na 60:49, a malo kasnije mu se priključio Vajthed, koga ekipa iz Železnika nije mogla zaustaviti. Amerikanac je pogađao sa distance i iz prodora, a na tri minuta do kraja perioda, približio je svoj tim na samo -6 (66:60). Malo poslije je došlo do izjednačenja, a potom i do preokreta, pa su Barani pri ulasku u finalnih deset minuta imali +2 (72:70).

Činilo se da je momentum potpuno na strani gostiju, međutim FMP je čestim udvajanjima malo poremetio Vajtheda, te došao do daha u ofanzivi. Nenadić ih je zakucavanjem poslije dva minuta doveo do vođstva od 78:77, a na polovini dionice je bilo 89:79 i sada je izgledalo da je Mornar u nokdaunu. Ipak, izabranici Mihaila Pavićevića su se ponovo probudili i Aleksandar Lazić je na dva minuta do kraja izjednačio na 90:90.

Vajthed je potom preokrenuo na 92:90, no Marko Pecarski je poravnao na 92:92. Crnogorski predstavnik potom nije iskoristio napad, a na drugoj strani je Čović poslije prodora pronašao Radoša Šešliju, koji je pogodio za 94:92. Mornar je imao napad za pobjedu ili produžetak, odgovornost je očekivano preuzeo Vajthed, koji je šutirao za tri, ali lopta je iscurila iz obruča i domaćini su mogli početi sa slavljem.

Kod pobjednika, najefikasniji je bio Čović sa 25, dok se na drugoj strani istakao Vajthed sa 25 poena. Barani su si ovim porazom otežali posao pri plasmanu u plej-of, a u narednom kolu igraju derbi protiv Cedevite.