U prvim utakmicama šesnaestine finala Lige Evrope pobijede su ostvarili Rendžers protiv Antverpa, Šahtjor protiv Makabija iz Tel Aviva, Viljarel protiv Salzburga, dok su Molde i Hofenhajm remizirali.

Prava goleada viđena je u Belgiji na meču između Antverpa i Rendžersa koji su “Policajci” pobijedili rezultatom 4:3.

Skoro svaka prilika na utakmici bila je neko uzbuđenje ili pogodak. Gosti su prvi na meču stigli do prednosti u 38. minuti kada je Džo Aribo udarcem sa distance matirao golmana domaćih. Felipe Avenati je glavom u 45. minuti prvo izjednačio, a onda su domaći osmoj minuti nadoknade prvog poluvremena stigli i do potpunog preokreta. Lior Rafaelov je to učinio sa bijele tačke.

Na isti način Rendžers je stigao do izjednačenja u 59. minuti, a strijelac je bio Borna Barišić. Drugi put u prednost domaći su stigli u 66. minuti kada je gol gostiju pogodio Martin Hogla.

Alfredo Morales je potom izjednačio u 83. minuti, a potpuni preokret i veliko slavlje gostima donio je Barišić svojim drugim golom u posljednjim trenucima utakmice.

Goleada je viđena i u Španiji gdje su Molde i Hofenhajm odigrali svoju utakmicu šesnaestine finala Lige Evrope, a rezultat je bio 3:3.

Munas Dabur je sa svoja dva gola nakon pola sata igre donio već prednost Nijemcima od 2:0. Smanjio je to za kratko Martin Elingsen, ali je do poluvremena ipak bilo 3:1, a gol je postigao Kristof Baumgartner.

Promašio je penal Dabur u 63. minuti, što su uslovni domaćini iskoristili i sa golovima Eirika Ulanda-Andersena i Davida Datra Fofane stigli do izjednačenja.

Šahtjor je u Izraelu pobijedio Makabi Tel Aviv rezultatom 2:0.

Prednost Ukrajincima u prvom poluvremenu donio je Alan Patrik nakon pola sata igre. Konačnih 2:0 i jako bitan gol pred revanš postigao je Tete u trećoj minuti nadoknade.

Istim rezultatom i Viljareal je u Austriji savladao Salzburg.

Gosti, odnosno Pako Alkaser je čak promašio i penal u 30. minuti. Ipak, prednost do poluvremena “Žutoj podmornici” donio je isti igrač 11 minuta kasnije.

2:0 i nešto mirniji revanš za sedam dana Viljarealu je u drugom poluvremenu svojim pogotkom donio Fer Ninjo.