Baskonija zakucala Himki za dno tabele, Efes poslije -15 slavio protiv Olimpijakosa

Najelitnije evropsko takmičenje u sklopu 25. kola omogućilo je evroligaške duele u kojem su slavili španski predstavnici Baskonija protiv kažnjenog Himkija rezultatom 89:67 (24:14, 23:23, 24:20, 18:10), dok je Efes na krilima Šejna Larkina porazio “crveno-bijele” iz Pireja 76:53 (11:26, 32:8, 15:9, 18:10).

U okršaju Baskijaca i družine Alekseja Šveda od samog početka susreta moglo se naslutiti kako bi se stvari na ovom duelu mogle odvijati. Izabranici Duška Ivanovića otvorili su meč impresivnom serijom 9:0, što je izazvalo minutu odmora pozvanu sa klupe tima iz ruskog podmoskovlja. Uspio je Šved u namjeri da “razbudi” saigrače, ali Rokas Gidraitis i Zoran Dragić održali su vođstvo svog tima na “+10” (24:14) nakon uvodne četvrtine.

Raspoloženom Rusu pridružili su se Janis Tima i Džordan Miki, pa je u drugom kvartalu Himki mnogo bolje šutirao van linije 6,75m, ali iako je viđen rezultatski egal gledajući zasebno ovaj period igre, na “veliki odmor” košarkaši oba tima put svlačionice otišli su identičnom poenterskom razlikom kao što je i bilo nakon deset minuta igre (47:37) u korist španskog kluba.

Prva dva ofanzivna posjeda u trećoj četvrtini Baskonija je okončala uspješnim šutevima za tri poena, a raspoloženim saigračima pridružio se i Luka Vildoza. Himki je uvijek bio sastav kojem je igra na defanzivnoj polovini parketa slaba tačka, pa su to itekako znali koristiti košarkaši Baskonije. Kakvu takvu rezultatsku neizvjesnost pred posljednju sekvencu utakmice omogućio je Anton Ponkrašov, ali već tada bilo je poprilično jasno da će tim iz Rusije jako teško kreirati dozu neizvjesnosti u završnici meča.

Iskusni sastav iz autonomne zajednice Španije znao je kako dozirati igru u situaciji gdje četvrti period igre počinje uz njihovu prednost od “+14” (71:57), a kako je vrijeme odmicalo ta prednost se povećavala sve do rekordnih 24 poena prednosti, da bi susret na kraju završen više nego ubjedljivim rezultatom 89:67.

Treći uzastopnih trijumf Baskonije obilježili su čak šestorica dvocifrenih košarkaša, a svojim partijama ponajviše su se istakli Jusufa Fol sa 14 poena i devet skokova, dok je njegovi saigrači Zoran Dragić, Rokas Gidraitis i Luka Vildoza ubacili po 13 poena.

U poraženom sastavu čast Himkija branio je Aleksej Šved dabl-dabl učinkom u vidu 16 poena i 10 uspješnih dodavanja, a njegov jedini raspoloženi saigrač bio je Džordan Miki, strijelac 13 poena.

Utakmica Anadolu Efesa i Olimpijakosa počela je na takav način da rafalna paljba “crveno-bijelih” iz Pireja prosto nije mogla da se zaustavi. Kada iskusan tim kao što je Olimpijakos u prvoj četvrtini ubaci 26 poena, a na drugoj strani terena fantastičnom odbranom jednom od najpotentnijih napadačkih timova Evrope dopusti samo 11, očekuje se da utakmica protekne na onakav način baš kako su Vasilis Spanulis, Jorgos Printezis i ostatak družine zamislili.

Da u nastavku utakmice ne vidimo očekivani scenario pobrinuli su se Šejn Larkin i ponajviše Rodrig Buboa na čijim krilima je Efes u drugom periodu nadigrao protivnika rezultatom 32:8! Četvrtina iz rubrike “vjerovali ili ne” koja je dirigovala rezultat poluvremena 43:34 i tu u korist Efesa koji je u jednom trenutku na samom početku meča gubio 15 poena razlike.

Sjajno je poslije petnaestominutne pauze na oba kraja parketa evidentan doprinos pružao i Brajant Danston, dok su se na drugom kraju parketa ređali promašaji Kostasa Slukasa, Šekila Mekisika i “Bilija Spanulisa”. Podatak koji otkriva da je Olimpijakos u drugoj četvrtini postigao svega osam poena, dok su u trećoj ubacili poen više dovoljno govori o “kanalu” u kojem se nalazio napad grčkog tima.

Sve te stavke razlog su poraza koji je na kraju došao na potpuno drugačiji način od očekivane utakmice poslije prve četvrtine. Košarkaška predstava u Istanbulu pripala je Efesu konačnim rezultatom 76:53.

Najbolji strijelci u redovima turskog sastava bili su Šejn Larkin (21 poen, pet skokova, pet asistencija i tri ukradene lopte) i Brajant Danston (15 poena i sedam skokova). Vasilije Micić postigao je sedam poena. Na drugoj strani prednjačio je Janulis Larencakis kao jedini košarkaš sa dvocifrenim brojem poena (10), dok je Saša Vezenkov upisao devet poena i osam skokova.

U narednom kolu Evrolige, Milano u “gradu mode” dočekuje Himki, Olimpijakosu slijedi težak duel protiv “moskovske armije”, Anadolu Efes ide na noge velikom rivalu Fenerbahčeu u turskom derbiju, dok će Baskonija ugostiti beogradsku Crvenu zvezdu.