Euro specijal: Kroz baraž do zlata korača Ukrajina

Nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991.  formiran je Fudbalski savez Ukrajine, koji je primljen u FIFA i UEFA 1992. godine, a iste godine je formirana i Fudbalska reprezentacija Ukrajine koja je svoju prvu zvaničnu utakmicu odigrala 29. aprila 1992. u Užgorodu kada je ova ekipa protiv Fudbalske reprezentacije Mađarske izgubila rezultatom 3:1.

Ukrajinski fudbaleri često su igrali za reprezentaciju SSSR-a, a igrači Dinama iz Kijeva često su činili njen kostur (kao na Svjetskom prvenstvu 1986. i Evropskom prvenstvu 1988). Neki od najboljih ukrajinskih fudbalera u vrijeme 1990.-ih (kao Andrej Kančelskis, Viktor Onopko i Oleg Salenko) odlučili su da nastave da igraju za Rusiju koja je službeno postala nasljednik SSSR-a, a Ukrajina u to vreme nije imala zvaničnih utakmica i tek od 1994. je počela igrati na međunarodnim takmičenjima.

Pored ranog nastupa na međunarodnim takmičenjima za odlazak na Svjetsko prvenstvo su se kvalifikovali tek 2006. u Njemačkoj.

Ukrajina
Foto: REUTERS/Ognen Teofilovski

Iako je imala jednog od najboljih svjetskih igrača, Andreja Ševčenka, Ukrajina se nije kvalifikovala na veća takmičenja do 2005., a čak tri puta je izgubila u doigravanju (plej ofu). Hrvatska ih je zaustavila na putu do Svjetskog prvenstva u Francuskoj 1998. godine, Slovenija do Evropskog prvenstva u Belgiji i Holandiji 2000. godine, a Fudbalska reprezentacija Njemačke do Svjetskog prvenstva u Južnoj Koreji i Japanu 2002. godine.

Nakon neuspjelih kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u Portugaliji 2004. godine, Fudbalski savez Ukrajine na mjesto trenera postavlja Olega Blohina. To se pokazalo kao dobar potez jer se Ukrajina 3. septembra 2005. godine, igrajući neriješeno sa Gruzijom u Tbilisiju 1:1, kvalifikovala na Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj 2006. Na prvenstvu je došla do četvrtfinala kada je poražena od reprezentacije Italije rezultatom 3:0.

RTSKH1IS
Foto: REUTERS/Ognen Teofilovski

Ekipu sa klupe predvodi Sergej Rebrov koji je počeo igrati fudbal u Šahtaru iz Donecka, u kojem je počeo i profesionalnu karijeru. U svojoj prvoj sezoni 1991. godine u Sovjetskoj Višoj ligi tada kao 17-godišnjak zabio je dva gola u sedam utakmica.

Svoj najbolji uspjeh Ukrajina je doživjela 2020. godine, kada se kvalifikovala za četvrtfinale Evropskog prvenstva, a ove godine ekipa odlazi u Njemačku sa nadom da će po prvi put u istoriji postići nešto bolji rezultat, ako ne i pobjedu.

Ukrajina
REUTERS/Gleb Garanich

U nastavku možete pročitati potencijalni sastav ekipe, mada je moguće dosta promjena do početka prvenstva.

Golmani: Bušhan, Lunin, Trubin.

Odbrana: Bondar, Konoplija, Matvienko, Mikaličenko, Mikolenko, Talovijerov, Zabarni, Zinšenko.

Vezni red: Brazško, Malinovski, Pikalinok, Šaparenko, Sudakov, Sidorčuk,  Ciganov.

Napad: Dovbik, Sikan, Vanat, Jaremčuk, Zubkov.

Ukrajina se nalazi u grupi E, zajedno sa Belgijom, Rumunijom i Slovačkom.

*Kvota da će Ukrajina doći do finala – 25

*Kvota da će Ukrajina doći do četvrtfinala – 4

Standings provided by Sofascore

Postavi odgovor