Kevin Durent potopio Francusku i donio četvrto uzastopno olimpijsko zlato Amerikancima

Košarkaši Sjedinjenih Američkih Država pobijedili su u finalu Olimpijskih igara u Tokiju Francusku rezultatom 87:82 (22:18, 22:21, 24:24. 16:19).

Izabranici Vensana Kolea jako dobro su ušli u ovo finale. Iskoristili su početnu crnu seriju Amerikanaca koji su promašili prvih sedam šuteva za tri poena. Nakon pet minuta igre Greg Popovič je morao reagovati tajm-autom (10:4).

Kada su vidjeli da ne ide za tri, košarkaši Sjedinjenih Američkih Država su promijenili taktiku i spustili loptu u reket i to im je donijelo rezultat (14:12). Do kraja prve četvrtine su uspjeli i preokrenuti rezultat na 22:18, zahvaljujući Kevinu Durentu i Devinu Bukeru.

Na startu druge četvrtine Amerikanci su preuzeli inicijativu (28:22). Loš ritam svoje ekipe presjekao je minutom odmora Kole (30:24). Veliku seriju napravio je Durent i tako smo vidjeli i najveću prednost u dosadašnjem dijelu utakmice od +12 (38:26).

Dva minuta prije kraja prvog poluvremena, Francuska je malo po malo istopila prednost, najviše preko slobodnih bacanja (39:32). Na poluvrijeme se otišlo pri rezultatu 44:39, a najefikasniji bio je Durent sa 21. poenom.

Dobar početak drugog dijela za Francuze upriličio je Geršon Jabusele trojkom, te prodor Nanda De Koloa, ali je Demijan Lilard ohladio “Trikolore” otvorenom trojkom (49:44). U svom trećem finalu Olimpijskih igara Durent je bio nezaustavljiv, sa novom trojkom doveo je svoj tim na +11 i isforsirani tajm-aut Francuske (56:45).

Minut krije kraja ovog kvartala bilo je +14, a najveći krivac za to bio je Tomas Huertel koji je upropastio tri napada za redom koji su znali kazniti Zek Levin i Durent (71:57).

U posljednju četvrtinu ušlo se pri rezultatu 71:63, nakon dvije trojke Francuske, Timoti Luvavu-Kabaro i Nikolas Batum bili su precizni.

Nisu se dali Francuzi do samog kraja. Na svaku dobru akciju Amerikanaca imali su odgovor u narednom napadu. Nisu imali ni sreće sredinom posljednjeg kvartala kada je Luvavu-Kabaro promašio otvorenu trojku, a onda i napravio faul u napadu u sljedećem posjedu (73:67).

Do kraja ovog meča podigli su nivo odbrane košarkaši Sjedinjenih Američkih Država. Vrijedi napomenuti da je Džejson Tejtum bio sjajan u posljednjim trenucima. Pokušao je i Evan Furnije sa šutevima van linije 6,75m, bio polovičan u finišu, te se mogla nagovijestiti pobjeda Amerikanaca.

Ipak u posljednjih 30 sekundi Lilard je vezao dva promašena slobodna bacanja, a sa druge strane De Kolo je bio precizan za 85:82. Ušlo se u penal završnicu, krajnje neočekivano. Konačan rezultat bio je 87:82 za Sjedinjene Američke Države koje su uzele zlato na ovim Olimpijskim igrama.

Najefikasniji na meču bio je Durent sa 29 poena, dok je Tejtum dodao 19. U poraženom timu Furnije i Rudi Gober su postigli po 16 poena.