Nezaustavljivi: Zrinjski slavljem na Tušnju postao jesenji prvak dva kola prije pauze

Zrinjski je rezultatom 2:0 savladao Tuzla siti na “Tušnju” u okviru 17. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine. Nemanja Bilbija doveo je goste do prednosti, a konačan rezultat postavio je Karlo Kamenar.

Fudbaleri Zrinjskog završiće prvi dio sezone Premijer lige Bosne i Hercegovine na prvom mjestu, a status jesenjeg prvaka izborili su današnjom pobjedom u derbiju polusezone na gostovanju kod Tuzla sitija. Igrao se 22. minut kada je Nemanja Bilbija doveo “Plemiće” do prednosti, a u 69-om je Karlo Kamenar postavio konačan rezultat.

Bio je ovo 13. međusobni duel dva tima, a Mostarci su stigli do svoje devete pobjede nad ovosezonskim konkurentom za prvo mjesto u najvišem rangu bosanskohercegovačkog fudbala. Najbolji strijelac lige Bilbija je stigao do svog 104. gola u Premijer ligi, a 14-og ove sezone, te se Vagneru Santosu Lagu približio na 21 gol na vječnoj listi strijelaca.

Zrinjski
HŠK Zrinjski Mostar/facebook

Prvih 20 minuta utakmice nije ponudilo mnogo. Zrinjski je prvi stigao do prilike u osmoj minuti kada je nakon centaršuta Maria Tičinovića koji je izveo slobodan udarac s velike udaljenosti Bilbija sa 12 metara šutirao glavom van okvira. Na isteku 15. minuta Josip Ćorluka iskoristio je dodavanje Tičinovića da odigra povratni pas za Damira Zlomislića koji sa osam metara šutira tik iznad prečke. Pet minuta poslije zaprijetio je i domaćin, kada je udarac Ajdina Nukića s vrha šesnaesterca takođe otišao iznad prečke.

Gosti su do prednosti stigli u 22. minuti utakmice. Ćorluka je ubacio sa desne strane, a onda je u gužvi pred golom prvo Bakir Brajlović u želji da dođe do lopte srušio Bilbiju, što Mirza Kazlagić nije vidio kao penal, da bi u nastavku te akcije Kobi Moris spasio loptu sa linije gola, a najbolji strijelac lige je pospremio u mrežu.

Aktivirao se potom domaći sastav koji je u narednih par minuta zaprijetio preko Sulejmana Krpića i Mirzada Mehanovića, ali bez promjene rezultata, koje nije bilo ni kada je Tičinović šutirao nakon driblinga u jedan na jedan situaciji sa Mustafom Šukilovićem i pogodio prečku. Do kraja poluvremena kapiten domaćih Nukić obnovio je svoju povredu zbog koje je napustio teren, a zamijenio ga je Nebojša Gavrić

tc hsk
MeridianSportBH

Odmah na otvaranju drugog dijela igre Franko Sabljić je šutirao iz dobre pozicije, a Brajlović odličnom intervencijom sačuvao minimalni zaostatak svom timu. Pet minuta poslije Tičinović se našao u odličnoj šansi, ali je sa desnog vrha peterca šutirao pored lijeve stative. Sljedeću priliku na utakmici imao je rezervista Karlo Kamenar u 65. minuti kada je snažno šutirao sa desne strane, a Brajlović je tu loptu prebacio preko gola.

Igrao se 69. minut kada je Zrinjski povećao svoju prednost. Tičinović je odigrao povratni pas za Kamenara čiji udarac s linije šesnaesterca odskače pred Brajlovićem i završava u mreži domaćeg tima.

Gostujući fudbaleri potom su u potpunosti umrtvili igru, te do kraja nije viđena niti jedna prilika na obje strane. Odgovaralo je to Mostarcima koji su tako upisali 13. pobjedu ove sezone u 17 odigranih utakmica.

tusanj

Zrinjski je ostao prvoplasirani, ali je razliku nad Tuzla sitijem povećao na deset bodova i time osigurao titulu jesenjeg prvaka. Tuzlaci su ostali na drugom mjestu, a njihova se prednost u odnosu na trećeplasirano Sarajevo smanjila na četiri boda.

U narednom kolu Zrinjski će ugostiti Posušje, dok će drugoplasirani tim gostovati kod Rudara u Prijedoru.